Užitočné rady a tipy

Kupujete malého stredného či veľkého draka? Vždy sa pýtajte na pôvod! Každý seriózny chovateľ - predajca Vám presne povie kedy sa narodili, v akých podmienkach bolo zviera odchované, akými vitamínmy prikrmované, akých má rodičov a ako sa správne o dané zviera starať. Samozrejmosťou by mal byť "ponákupný servis" tzn.možnosť ostať s predajcom v kontakte, možnosť si pýtať rady, odporúčania! Nezabudnite na zmluvy alebo iné potvrdenia o kúpe a predaji, možnosti reklamácie! Pozor na Importy - zvieratá odchytené v divej prírode a transformované! Nikto Vám nikdy stopercentne nezaručí, že sa zviera adaptuje a prípadne úspešne rozmnoží. Mnoho nadšencov (patrila som do určitého momentu do tejto skupiny) nakúpi zvieratá kvôli nadšeniu a nemá dostatok hore spomenutých informácií a potom sú často šokovaný náhlou stratou domáceho dračieho miláčika. Zvieratá vedia uhynúť náhle bez akýchkoľvek vonkajších príznakov ochorenia alebo nevhodnej manipulácie! Takže pýtajte sa a nedajde sa odradiť radou nadšencov pred Vami! Ak nie je predajca ochotný poradiť a dať užitočné informácie - radšej zviera nekupujte!

Odchov mláďat: úplne najideálnejšie je odchovávať (ako hovoria chovatelia a ja to vrelo odporúčam) odchovávať v plastových boxoch a na servítke. To znamená na dno nádobky dať servítku. Máte tak istotu, že mláďa miesto živej potravy nezožerie substrát! 

Sivota zverencov: zvieratá pred zvlekom zosivejú alebo zblednú oproti bežnému sfarbeniu. Odporúčam zvýšiť vlhkosť aby ste dráčikovi umožnili lepšie a bezproblémovejšie zvliekanie. Pri veľmi nízkej vlkosti môžu nastať problémy. Ako vyzerá zvliekanie môžete vidieť na nasledujúcich obrázkoch. Pôvodná - stará - koža nabobtná, pod ňou sa vytvorí nová a stará postupne odpadne, prípadne si ju zvieratko odstraňuje oškrabávaním. Pri jašteričkách druhu Eublepharis je rozdiel v tom, že tento druh svoju kožu požiera pretože je pre ne zdrojom niektorých vitamínov.

 

Pozor na odparovače: elektrické odparovače a odpudzovače hmyzu vypúšťajú do ovzdušia toxíny nebezpečné pre exoty! Odparovač odstrániť, izbu vyvetrať a modliť sa za uzdravenie zvieratka.

Chameleónom vo večerným hodinách terárium nevlhčíme, pretože po vypnutí žiaroviek sa začne terárium ochladzovať a vzdušná vlhkosť stúpa automaticky. Viac vlhka potrebujú iba mláďatká pretože sa rodia za podmienok zvýšenej vlhkosti.

Zvyšovanie vlhkosti v teráriu: pravidelným rosením ráno a cez deň sa vlhosť veľmi jednoducho zvyšuje, podmienkou je ale mať teplo v teráriu aspoň 22°C. Navečer rosiť netreba pretože teplo automaticky stúpa nahor a vlhkosť sa zvyšuje. Vyššia teplota je vhodná pre pralesné zvieratká a zvieratká v karanténe príp. choré jedince - prechladnutie a pod.

Znižovanie vlhkosti: najúčinnejším prostriedkom na znižovanie vlhkosti je pravidelné vetranie terária, používanie nadrvenej kôry alebo nehnojenej rašeliny ako substrátu a používanie terárií s krížovým vetraním.

Schladenie terária: najjednoduchšie je dať do terária alebo vedľa terária fľašu či inú uzavretú nádobu (aby nám do nej nepadla potvorka) so zamrznutou vodou.