Choroby a problémy jašterov

najčastejšie ochorenia príznačné pre chameleóny ( v niektorých prípadoch aj pre jašterice):

Ochorenia a možné komplikácie pri chove :

Stres: chameleón je zviera, ktoré miluje život „z výšky“. Pozoruje svoje okolie z konárov, selektuje prípadných nepriateľov a slní sa. Alebo jednoducho nerobí nič a je mu dobre. Preto ak vidí okolo seba v tesnej blízkostí iné zvery (mačky, psy, chameleóny alebo aj prílišná frekvencia ľudí) vytvára mu to nepriateľské okolie a výzvy do boja. Táto výzva sa prejavuje syčaním, zmenou farby z pôvodnej na tmavú až čiernu, častým padaním na dno terária, odmietaním stravy a následným úhynom. Rovnako nadmerný hluk mu vytvára stresové prostredie. Stres ale môže spôsobiť aj celosklenené terárium pretože mu vytvára vlastný odraz a ako som uviedla už na začiatku furcifery sú veľmi teritoriálne zvieratá a vlastný odraz vnímajú ako prítomnosť ďalšieho chameleóna. V takomto prípade je vhodné spraviť aspoň zadnú stenu a pridať väčšie množstvo rastlín, vetví alebo konárov, ktoré by tienili jednu bočnú stranu. Časté zmeny v teráriu, častá zmena teploty a nadmerná manipulácia sú ďalšími príčinami stresu. Pokiaľ chcete robiť nejaké zmeny v teráriu odporúča sa robiť tieto zmeny postupne a aspoň s 2-oj týždňovým odstupom aby si zviera zvyklo na zmeny postupne a adaptovalo sa podľa možnosti bez problémov a stresu. Rosenia terária je problém, ktorý si väčšina chovateľov – začiatočníkov ani neuvedomuje. Pri rosení treba rosiť najmä rastliny, pretože z nich pijú vodu chameleóny. Avšak voda na rosenie nesmie byť studená ani čerstvo braná s vodovodu, ale nechať ju aspoň na chvíľu odstáť na izbovú teplotu resp na teplotu v teráriu. Pokiaľ chcete rosiť aj chameleóna – chameleón sa potrebuje tiež občas umyť – je lepšie zvoliť teplejšiu vodu. Z vlastných skúseností viem, že na studenú vodu reagoval dosť nepriateľsky ale teplú na tele akceptoval. Toto ale nerobím často maximálne raz za dva týždne. Tento proces udržuje hydratovanú kožu, napomáha zvliekaniu a chameleón si takto umýva oči.

Nevhodná teplota: príliš nízka teplota a vlhkosť alebo práve naopak príliš vysoká teplota. Toto sa spravidla prejavuje bielym sfarbením chameleónaNevhodná teplota môže spôsobiť poruchy termoregulácie chameleóna a následnú dehydratáciu.

Existujú 4 dôvody prečo sú chameleóny biele:

1.       sú na bielom podklade a potrebujú sa maskovať

2.       je im zima

3.       je im veľmi teplo a varia sa

4.       sú mŕtve

Očné a respiračné ochorenia:  najčastejším dôvodom je nevhodná teplota, príliš silné osvetlenie a zlá cirkulácia vzduchu v teráriu prípadne nejaká nečistota vpadnutá do oka. Pri výbere terária je preto vhodnejšie brať terárium s tzv. krížovým vetraním – má vetranie vpredu v nižšej časti a na strope prípadne vzadu či zboku v dolnej časti a na strope. Terária s celosieťovým stropom síce napomáhajú cirkulácií vzduchu ale zároveň uniká prílišné teplo a vlhko a terárium môže byť suché.   

Nedostatok stravy: prejavuje sa chudnutím chameleóna, vystúpením kostí. Vo všeobecnosti sa mláďatá kŕmia každý deň ale asi od veku 8 mesiacov by sa mali postupne začať kŕmiť s vynechaním jedného dňa v týždni a postupne prejsť na kŕmenie obdeň (každý druhý deň). Veľmi vhodné je obmieňať resp. dopĺňať stravu aj niečím iným (sem tam ku cvrčkom prihodiť švába a pod.).

Dehydratácia – nedostatok vody:  úplne logicky je to najčastejšia príčina dehydratácie zvierat. Žiaľ je možné ju rozpoznať až v pokročilejšom štádiu a prejavuje sa najčastejšie stratou chuti do jedla (pozor na zámenu s tehotnými samičkami, ktoré krátko pred znáškou prestávajú prijímať potravu), letargiou, vpadnutými očami a žiaľ končí smrťou. Ak máte podozrenie, že práve toto je problémom vášho zvieratka je množné zistiť to pomerne jednoduchým spôsobom: uchopte jemne chameleónovi kožu a jemne skúste potiahnuť. Podobne ako u ľudí aj u chameleóna sa zdravá hydrovaná koža okamžite narovná ale dehydrovaná ostane pokrčená alebo sa len veľmi pomaly narovná. Nedostatok vody má vplyv na obličky, ktoré zlyhávajú a nemôžu vylučovať metabolické splodiny. Riešenie je celkom jednoduché – častejšie rosenie, dodávanie vody pipetou alebo kapadlom prípadne násilné potieranie tlamy vodou.

Avitaminóza - nedostatok vitamínov: najdôležitejšími sú Vitamín A (retinol) na správnu funkciu očí, rast, zvliekanie kože, počet a kladenie vajíčok, Betakarotén pôsobí na vyfarbenie zvieraťa, B1 (tiamín) na správnu funkciu nervového systému, B2 (riboflavín) na kožu a sliznice, B5 (kyselina pantoténová) na nervovú sústavu a končatiny, B6 (pyridoxín) pôsobí s vitamínmi B1 a B2, B12 (kyanokabalamín) na krvotvorbu, C na imunitný systém, D3 a D2 na vstrebávanie vápnika a fosforu, E (alfa-tokoferol) na pohlavné žľazy, H (biotín) na správne nepohlavné delenie buniek (mitózu) a rast jedinca, K1 (filochinom) pre správnu zrážanlivosť krvi, Kyselina listovú na krvotvorbu.

Nedostatok vápnika:  spôsobuje metabolickú poruchu kostí (MBD) a prejavuje sa zlomeninami kostí, mäknutím čelustí, ohybnými lopatkami na hlave, mäkkými ďasnami a dysfunkciou jazyka, stratou apetítu, letargiou, mŕtvicou a záchvatmi. Ak sa choroba včas nepodchytí hrozí uhynutie zvieraťa.

Obezita: možno to znie smiešne ale tento prípad sa týka aj zvierat. Voľne resp. divokožijúce zvieratá majú možnosť si nachytať potravy koľko im treba a majú aj väčší priestor na vybehanie sa. V zajatí to možné nie je. Môžu sa síce najesť koľko vládzu ale nemajú taký priestor na výbeh. Prekrmovanie zvierat na tuk bohatou stravou spôsobuje degeneráciu pečene. Viem, že každý chovateľ sa teší keď jeho zviera úspešne rastie a naberá na váhe no prudký nárast nemusí byť na osoh. Pozor si treba dať na podávanie múčnych červov (tenebrio molitor) je lepšie ich nahradiť brazílskymi červami (zophobas morio) a takisto niektorí chovatelia radi podávajú svojim dospelým zverencom holátka ale tiež sa neodporúčajú príliš často, zvyčajne raz za mesiac a múčne červy raz za týždeň

Výrastky: najčastejšie podkožné viditeľné voľným okom, niekedy sú bežnou súčasťou už starších druhov ale môžu signalizovať aj vážnejšie ochorenie (parazity a pod) a preto je lepšie poradiť sa s veterinárom, ten ich môže chirurgicky otvoriť a vyčistiť.


Problémy príznačné a nebezpečné pre samice:
a) Zadržanie oplodnených a plne vyvinutých vajec: v prípade úspešného spárenia a následne neúspešného resp. žiadneho vykladenia vajec. Najčastejšou príčinou je nevhodná či nadmerná manipulácia so samicou, stres, nedostatok substrátu, predchádzajúce či práve prebiehajúce ochorenie (zápal pohlavného ústrojenstva či iné ochorenia), blokáda pôrodných ciest príliš veľkým vajíčkom, deformácia samičkiných pôrodných ciest, alebo príliš veľký počet plodov, kedy samička nevládze vyklásť všetky vajíčka. Následkom je úhyn samice.
b) Zadržanie neoplodnených plne vyvinutých vajec: samička je úžasný tvor, ktorý dokáže vytvárať sám vajíčka ale z rovnakých príčin ako v prvom prípade ich nevykladie a uhynie.
c) Zadržanie folikulárnej fáze vajec tzv. folikulárná retencia: v tomto prípade ide o dosť ošemetný prípad kedy narastie folikula do veľkých rozmerov ale nedôjde ku ovulácii. Jednoducho povedané brušnú dutinu vyplní folikul, ktorý samica nedokáže vyklásť pretože sa v skutočnosti nachádza ešte stále vo vaječníkoch a jedinou pomocou je chirurgický zákrok kedy sa odstránia celé vaječníky čo má za následok neplodnú samicu. Na druhej strane ale samica môže po zákroku úspešne žiť naďalej a bude nás tešiť svojou prítomnosťou.

Ďalšie informácie, rady a liečba - len pre serióznych záujemcov, budú poskytnuté mailom, telefonicky, cez skype alebo osobne. za pochopenie ďakujem. 

vonkajšie poranenia reptílií

problémy s vykladením vajíčok (viď časť Furcifer pardalis chov)

opuch očných viečok

hypervitaminóza

črevné výstupky

zápal črevného traktu

metabolické ochorenie kostí

roztoče

mouthro - ulceratívna stomatitída

prolaps penisu

zápal pľúc a respiračné ochorenia

salmonela

hubové ochorenie kože

kožné nekrózy

kliešte

viscerenálna dna

dehydratácia

zlyhanie obličiek

maladaptačný syndróm

stres

hladovka a anorexia

 

informačné zdroje:

 

www.referaty.atlas.sk/prirodne-vedy/ekologia/19446/ 
https://adcham.com/html/veterinary/mbd-fractures-kramer.html/ ktorej autorom je Marc H. Kramer

www.chameleoni.cz/pardalis.htm

https://www.chamik.estranky.cz/stranka/furcifer-pardalis

ww.vivarista.sk

https://cites-chamaeleo.webnode.sk/news/chov-furcifer-paralis/

www.chamik.wz.cz/stres/index.html