Furcifer pardalis

 

Úvod:

 Chameleóny  tohoto druhu patria svojou veľkosťou medzi najväčšie druhy. Samce dosahujú dĺžku až 52 cm a samice až 35 cm. Ale pri chove v teráriách túto veľkosť dosiahnu iba pri optimálne vyváženej strave, dostatku vody, minerálov, vitamínov a vápnika. Jednotlivé druhy chameleónov rodu Furcifer pardalis sa odlišujú veľkosťou, farbou a miestom pobytu (lokalitou). Sú to veľmi adaptabilné tvory.

Obľubujú teplé a vlhké podnebie, teploty okolo 22 až 28 stupňov Celzia. Na Madagaskare býva v lete až okolo 40 stupňov a vtedy sa rád chladí v tieni stromov a kríkov. Vzdušná vlkosť býva okolo 70 až 90 % miestami 100%.

Miesto pôvodu:

Hlavne Madagaskar a jemu priľahlé ostrovy - Nosy-Bé , Nosy Boraha, severné a severovýchodné pobrežie Madagaskaru, východné pobrežie Madagaskaru až po najužší cíp Mys Sainta Maria.

Stavba tela a pohlavné rozlíšenie:

Samce: Najvýraznejším znakom týchto chameleónov sú veľké kostené výrastky, ktoré vystupujú na hlave v mieste kde sa dotýkajú rostrálne lišty. Tieto výrastky majú pokryté šupinkami a vytvárajú podlhovastú lopatku, ktorá vyčnieva na tvárovej časti cez hornú čeľusť a na hlave vytvára takpovediac rohy. Samozrejme  - ako aj ostatné druhy chameleónov - majú samce zdurený koreň chvostovej časti a sú farebnejšie. Farbami hýria po celom tele ale farebnosť je odlišná podľa miesta pobytu resp rodiska (lokality).

Samice: tento znak samice nemajú prípadne je iba jemne naznačená. Mláďatá takisto. Navyše samice nie sú tak vyfarbené, prevažuje u nich hnedá alebo šedá farba. Výnimku tvorí iba obdobie tehotenstva kedy sa samička krásne vyfarbí. Rovnako výnimku tvoria samice Diego-Suaréz ktoré sú zelené s červenou kresbou.

Chov furcifera v teráriu:

Prvým pravidlom pri chove týchto chameleónov je uvedomiť si, že samce sú veľmi teritoriálne zvieratá a navzájom sa napádajú. Je preto vhodné ba priam žiadúce chovať vždy každého samce oddelene. Dokonca nie je vhodné chovať párik furciferov spolu. Samec a samica sa môžu vzájomne napádať prípadne môže dôjsť ku skoršej kopulácii čo nemusí priniesť veľa úžitku samičke a môže to dopadnúť katastroficky. V malom teráriu môže byť chameleón agilný až nervózny čo sa prejaví na jeho zdraví a dĺžke života. Pre jedného jedinca odporúčam terárium veľkosti 50 x 50 x 100 cm ( šířka, hĺbka, výška). Samici stačí terárium veľkosti 40 x 40 x 60 cm.  Samce sa v zajatí dožívajú 4 až 6 rokov samice 2 rokov.

Upozornenie: iba v oveľa väčších teráriách je možné chovať párik chameleónov a to len za predpokladu, že bude dostatočne zariadené rastlinami a chameleóny sa nebudú mať v kuse na očiach a budú sa mať kde jeden pred druhým ukryť!!! Rozhodne neodporúčam príliš veľké terárium s malým množstvom rastlín pretože aj to môže spôsobiť chameleónovi stres a pocit prázdna!

Umiestnenie terária: chameleóny sú „výškové“ zvieratá a preto je vhodné umiestniť terárium na vyššie položené miesto odkiaľ môže on nerušene pozorovať okolie.

Zariadenie terária: podľa možností sa pokúsiť vytvoriť domovské prostredie tzn. osadiť rastliny živé, ale môžete dodať aj umelé kvietky (ja som osadila jednu umelú kyticu, ktorá imituje kvety), rôzne vetvy a konáre.

Rastliny: scindapsus, sanseveria, ficus, zamioculcas. Rastliny v teráriu treba rosiť nielen pre udržanie vlhkosti ale túto vodu chameleóni olizujú s listov  - napájajú sa tak – treba vyberať nejedovaté rastliny. Pri nedostatku tekutín môžu chameleóny začať obžierať listy rastlín.

Teplota a osvetlenie: biela  žiarivka, bodové svetlo, UVB lampa. Žiarivka alebo lampička s minimálne 25 Wattovou žiarovkou na vyhriatie terária, táto sa dá využiť aj ako bodové svetlo ktoré nasmerujeme na jeden smer či konár (ja mám nasmerovanú na konár) a toto miesto chameleón využíva na vyhrievanie sa. UVB lampičku na získavanie vitamínu D a tiež sa chamíci radi pod ňou vyhrievajú. Teplota je vhodná cez deň od 25 do 35 °C a v noci pokles na 20 °C. Vlhkosť sa udržuje každodenným rosením aspoň 3x cez deň. Svietenie sa doporučuje adekvátne ku ročnému obdobiu 8 až 12 hodín denne. Osvetlenie je veľmi dôležité preto sa prikláňam ku dvanásťhodinovému svieteniu prípadne lampičku vypnúť skôr a nechať svietiť iba UVB lampu dlhšie.

Upozornenie: teplota nesmie byť rovnaká po celom teráriu a na noc musí klesať inak dôjde ku prehriatiu chameleónov a následnej smrti!!! Časť terária by mala byť v tieni (hustejšie osadenie rastlinami – ja osobne mám terárium kvázi rozdelené na slnečnú stranu, ktorá slúži na vyhrievanie a na zelenú časť kde sa skrýva a chladí chameleón).

Substrát: nehnojená rašelina zmiešaná z pieskom. Nie je vhodný lignocel pretože keď chameleón netrafí a nechytí jedlo môže chytiť a zjesť lignocel, ktorý jeho tráviace ústrojenstvo nevie rozložiť čo môže mať za následok upchatie čriev a následný úhyn.

Potrava: cvrčky, šváby ( blaptica dubia, blaberus crannifer a iné), sarančatá, červy. Pri výbere stravy treba myslieť na dostupnosť tejto stravy v ich prirodzenom prostredí. Rovnako treba vyberať veľkosť stravy adekvátnej ku veľkosti a veku chameleóna. Mláďa nezje dospelého cvrčka rovnako ako dospelý chameleón sa nezasýti mikrocvrčkami! 

Vitamíny a minerály: chameleóny v teráriu nemôžu získavať minerály a vitamíny tou istou cestou ako voľne žijúce jedince a preto im ich treba dodávať. Odporúča sa  - z mojich skúseností a zo skúseností iných chovateľov táto kombinácia:

-          Reptivite s Biominom H v pomere 1:3. Reptivite sú minerály a Biomin H je vápnik ( pôvodne určený pre ľudí ale osvedčil sa pri chove chameleónov).

-         Reptivite s Plastinom v pomere 1:1. Plastin je minerálna kŕmna prísada pre hospodárske zvieratá. V dospelosti je možné podávať menej Plastinu.

Miesto Reptivitu je možné podávať Roboran. Zvyčajne sa podávajú ku každému jedlu resp sa popráši nimi každé jedlo ale treba si uvedomiť fakt odkiaľ náš chameleón pochádza a podľa toho zvoliť množstvo a periódu podávania. Pokiaľ ste kúpili svojho chovanca od nejakého chovateľa treba si od neho vyzistiť aké podmienky na chov mal a tieto dodržiavať. Veľmi dôležitý je prísun vitamínu D3 ktorý získavame  - najmä v zimných mesiacoch – UVB lampu, v lete je možné chamíkov umiestniť do explorárií alebo voliér ale dať pozor a zabezpečiť aj tienisté miesto a dostatok tekutín.

Rozmnožovanie :

Po dosiahnutí  pohlavnej dospelosti (zhruba vo velkost 20 -- 25 cm, cca 9 až 12 mesiac života) môžeme premiestniť samicu ku samcovi. Po jej zhliadnutí a pri túžbe po párení začne samec kymácať s hlavou zo strany na stranu, zvýrazní farby a pomalými húpavými krokmi sa ku nej približuje. Pokiaľ je samica pripravená bude sa tváriť, že samca vôbec nevníma. Ak však nie je pripravená varuje samca pohupávaním, kývaním zo strany na stranu, prskaním alebo začne samca hrýzť. Vtedy treba samca vytiahnuť a dať samici nejaký čas na „dozretie“. Pokiaľ ale samica takto nereaguje samec ku nej dôjde a vylezie na ňu, samica nadvihne chvost, samec podsunie svoju kloaku pod jej a dôjde ku spojenie, ktoré môže trvať cca 20 až 30 minút. Obdobie párenia môže trvať niekoľko dní počas ktorých dôjde ku viacerým kopuláciám. Po tomto období treba samca vytiahnuť pretože skončením obdobia párenia končí aj „mierová zmluva“ medzi samicou a samcom. Po úspešnom párení sú samice veľmi žravé. Obdobie tehotenstva trvá cca 30 až 45 dní. V tomto období samička zvyčajne zotrváva na jednom miesto, sleduje okolie a poctivo priberá. Pár dní pred vykladením vajíčok obmedzí samica príjem potravy, začne nervózne pobehávať po dne terária a vyhrabávať pokusné diery a chodby, do ktorých by mohla eventuálne zniesť vajíčka. Toto môže trvať niekoľko dní. Preto je nutné mať v teráriu samice aspoň 20 cm vysokú vrstvu vlhkého substrátu. Jednu znášku môže tvoriť 20 až 46 kožovitých vajec, ktoré treba ihneď po znáške vybrať a premiestniť do inkubátora. Vhodné je do terária umiestniť misku s vlhkou rašelinou a potom ju aj s vajíčkami vybrať a premiestniť ich do prenosného inkubátora. Počas obdobia gravidity je vhodné so samicou manipulovať čo najmenej, zvýšiť prísun vitamínov a minerálov, vytvoriť nerušivé prostredie (minimalizovať ruch, zvuky, prípadne prekryť väčšiu časť terária a sledovať ju len cez nejaký malý otvor).

Inkubácia vajíčok:

Vajcia po vybratí z terária uložíme do navlhčeného vermikulitu. Tento je dobré si pripraviť do plastových nádob. Inkubujeme pri teplote 28 °C . inkubačná doba trvá cca 159 až 362 dní. Najhodnejšou metódou je tzv. diapauza kedy sa vajíčka asi po dvojmesačnej inkubácií pri teplote 27,8 °C  prudko schladia na 18,3 °C po dobu cca 40 dní až dvoch mesiacov a potom opäť inkubujú pri teplote 27,8 °C. Jednotlivé mláďatká sa ale nemusia narodiť naraz, rozdiel medzi nimi môžu byť až 2 či 3 mesiace! Vajcia počas inkubácie rastú a pokrývajú sa vodou preto treba sledovať vlhkosť.

Odchov mláďat: :

Mláďatá možno odchovávať v menších skupinách. Treba ale sledovať a včas oddeliť väčšie a agresívnejšie jedince aby sme predišli komplikáciám a bojom v teráriu. Teplota by mala byť maximálne 27°C a podobne ako pri dospelých potrebujú bodové svetlo na vyhriatie i tieň na schladenie sa. Všeobecne udaná teplota 30 až 35 stupňov °C je síce zaujímavá a typická pre oblasť Madagaskaru odkiaľ tento druh – i keď narodený a odchovaný na SK – pochádza ale nie je vhodná pre mláďatá a ani pre dospelé jedince. Takže po tejto negatívnej skúseností podporujem praktické skúseností a rady pána Jakubáča zariadiť a umiestniť terárium (i explorárium) tak aby sa mohol chameleón keď potrebuje vyhrial na teplom slnečnom mieste a potom sa mohol schladiť v tienistom mieste terária či explorária. V praktickom prevedení teda je vhodné umiestniť jednu bodovú lampičku, ktorá bude slúžiť na vyhriate a bude smerovať teplom na jedno miesto a ostatné časti terária nechať v tieni a samozrejme osadiť vhodné rastliny a konáre po ktorých môže chameleón šplhať. Veľmi vhodné je (a overené u mňa aj iných chovateľov) dať mláďatám na dno terária servítku, ktorú pri čistení terária jednoducho vyhodíte a stravu podávať v plastových nádobkách odkiaľ im nevylezie a chameleóny ju jednoduchšie chytia a napapajú sa.

Potravu tvoria octomilky a mikrocvrčkovia. Spočiatku je nutná najmenšia strava aby sa aj najslabší jedinci mohli najesť a rozkŕmiť. Samozrejmosťou je podávanie vitamínov a minerálov. S rastom chameleónov môžeme postupne zvyšovať veľkosť podávaných cvrčkov. V prípade nedostatku voľných terárií je možné použiť aj plastové boxy – je to východisko z núdze ale len na kratší čas. Rosíme 2-3 denne pričom treba dať pozor aby sme neporosili aj mláďatá. Mláďatká majú pri narodení veľkosť cca 3 cm v tele a dospievajú okolo 6 až 9  (názory chovateľov sa na túto tematiku líšia) mesiaca.

Upozornenie: v prípade, že chováte iba jedno mláďa zvoľte menšie terárium (20x20x30cm) pretože vo veľkom môže mať pocit prepadliska a bude mu to vytvárať zbytočný stres.

informačné zdroje:

www.referaty.atlas.sk/prirodne-vedy/ekologia/19446/ 

https://adcham.com/html/veterinary/mbd-fractures-kramer.html/ ktorej autorom je Marc H. Kramer

www.chameleoni.cz/pardalis.htm

https://www.chamik.estranky.cz/stranka/furcifer-pardalis

ww.vivarista.sk

https://cites-chamaeleo.webnode.sk/news/chov-furcifer-paralis/

www.chamik.wz.cz/stres/index.html

vlastné skúseností a skúseností a informácie od pána Jakubáča, spoluautora knihy Chameleón jemenský - exotický obyvateľ našej domácnosti.