Ptychozoon kuhli
Úvod:
tento druh gekóna je známy aj pod názvom Lietajúci gekón. Niežeby mal krídla a skutočne lietal ale podobne ako lietajúca stromová veverička aj tento gekónik má „plachty“ čiže blany medzi prštekmi a po oboch stranách tela. Vyvinul si v záhyboch kože pozdĺž celého tela membrány, ktoré mu umožnia plachtiť. V pokoji sú záhyby omotané okolo brucha, zatiaľ čo v lete sú plne vyvinuté a pôsobí ako vetroň a jeho flexibilný chvost ako kormidlo. Pozorohudná je jeho schopnosť maskovať sa, kĺzať sa po predmetoch a rôznych povrchoch. Obýva najmä stromy a pozorne ako chameleóny sledujú svet z výšky. Nie je ale prekvapením nájsť ho maskovať sa na zemi pod kôrou stromov alebo oddychovať v dutinách stromy (za predpokladu, že ho rozpoznáte). Dorastá do dĺžky asi 6 cm a dožíva sa veku až 10 rokov – pri dobrej starostlivosti. V zajatí menej. Je to typický nočný tvor, ktorý ale veľmi často hľadá potravu aj cez deň.
Pravdepodobnosť dožitia:
Pravdepodobne asi 7 rokov. Rozlišujem dva typy ptychozónov: WC typy – zvieratá z odchytu, ktoré sa dožijú zvyčajne 3 – 5 rokov a CBB – jedince narodené v novom „domove“, ktoré sa môžu pri dobrej starostlivosti dožiť aj 10 rokov.
Výskyt:
Pochádza z oblasti Juho - východnéj Ázie, Indo – čínskeho polostrova, Malajzijského polostrovia a Malazijského Súostrovi .
Vzhľad:
Telo gekončíka je pozdĺžne sploštené s veľkou plochou mierne trojuholníkovou hlavou s veľkými tmavými očami. Ak sa lepšie prizriete uvidíte, že podobne ako hady nemajú viečka ale rozširujú a zúžujú sa mu (podľa intenzity svetla alebo šoku) zreničky. Typické kožné záhyby sú pokryté jemnými vlnkami pozdĺž celého tela a začínajú na hlave kde vytvárajú malý golierik a prechádzajú na nohy, kde majú medzi prstami natiahnutú membánu, až po hrotom zakončené malé pazúriky. V záhyboch kože pozdĺž celého tela má membrány, ktoré mu umožnia plachtiť. V pokoji sú záhyby omotané okolo brucha, zatiaľ čo v lete sú plne vyvinuté a pôsobí ako vetroň a jeho flexibilný chvost ako kormidlo. Odtiaľ názov Lietajúci Gekón. Na oboch stranách trupu sú záhyby najväčšie a na brušnej strane vytvárajú jednoliaty zábal. Na dlhom plochom chvoste sú záhyby spočiatku rozdelená do niekoľkých segmentov, a nakoniec tvoria lopatku .Chvost môže skrútiť do slučky. Koža je pokrytá malými šupinkami, ťažko odlíšiteľnými na dotyk. Sfarbenie (sivá, béžová, piesková) sa líši v závislosti od osvetlenia a nálady. Brušná strana je sivastá.
Terárium:
V prvom rade by malo byť priestranné a vysoké, pričom výška hrá väčšiu rolu ako šírka. Je možno ho chovať v páre ale samozrejme treba tomu adekvátne prispôsobiť aj veľkosť terária cca 50x50x70. V prípade dostatočne veľkého terária je možné mať viacero párov v jednom teráriu alebo jedného samca a viacero samičiek. Boje medzi samcami síce nie sú bežné ale možné.
Zariadenie terária:
Keďže je to stromový gekončík tak samozrejme potrebuje konáre, vetvičky, živé aj umelé rastliny (najlepšie hrubolisté na udržanie gekóna). Veľmi vítané je vytvorenie zadnej a bočných stien aby sa nekĺzal len po skle ale mohol sa maskovať (napr. z korku, kôry, piesku). Takisto kôra stromov položená na substráte, korene stromov, vytvorenie úkrytov – toto tieto gekóny milujú.
Upozornenie:
Nepoužívajte kôru ihličnatých stromov – obsahujú živicu, ktorá sa v teplom prostredí topí a lepí. Ak sa nalepí na gekončíka bude mať problémy s pohybom a poprilepuje sa kate-tade a kúsky kôry alebo rašeliny sa mu polepia na telo, vytvoria odreniny, ktoré sa môžu zapáliť a je možnosť vzniku infekcie! Kôra stromov musí byť dôkladné vyčistená od kliešťov, hliny a iných cudzopasníkov!
Substrát:
Podklad musí byť vlhký z rašeliny, rašelinníka alebo kokosového substrátu prípadne lignocel zmiešaný s pieskom alebo rašelina zmiešaná z pieskom. Osobne lignocel príliš neodporúčam pretože nie je pre zvieratá stráviteľný. Preto ho radšej použite pre väčšie zvery, ktoré s väčšou pravdepodobnosťou chytia potravu bez toho, že by pojedli aj lignocel.
Vlhkosť:
Mala byť 75% cez deň a v noci by mali byť o niečo vyššia. Na udržanie tejto vlhkosti treba terárium rosiť 2-3 krát denne s dostatočným množstvom vody (niektorí chovatelia rosia iba na noc alebo výdatnejšie na noc a cez deň iba pro forma pre rastliny). Týmto spôsobom sa jašterom poskytuje pitnú voda, ktorú olizujú z rastlín v teráriu. Veľmi dôležitá je cirkulácia vzduchu aby sa predišlo jeho stagnácii a následnému vzniku plesní, rozmnožovaniu roztočov a parazitov.
Osvetlenie:
Osvetlenie je vhodné dodržiavať podľa ročných období čiže sezónne od 8 do 14 hodín. Osvetlenie je tiež veľmi užitočné pre rastliny v teráriu. UVB žiarenie je vhodné pre dodávanie vitamínu D 3. môžete použiť klasickú 25 W žiarovku plus UVB zdroj. Vzhľadom ku tomu,že je to nočný tvor UVB nie je nutné ale možné použiť, príp. ho použiť etapovito.
Teplota:
Cez deň by sa mala pohybovať medzi 25-27 ° C a dokonca môže dosiahnuť 32 ° C. V noci by mala klesnúť o niekoľko stupňov. Je tiež možné cez deň používať výhrevnú lampičku na teplo a svetlo a v noci teplota automaticky klesne po vypnutí tepelných zdrojov. Samozrejme nezabudnúť na tienisté miesta, kde môžu sa schladiť v prípade potreby a driemať.
Výživa:
Živí sa cvrčky, divými kobylkami a nočnými motýľmi (mory). Potraviny by mali byť posypané vápnikom a multivitamínovým prípravkom. Môžete tiež podávať detské ovocné výživy, med s vodou, ktoré značne zvyšujú vzrast jašterov. Treba mať na pamäti aby jedlo, ktoré dávame jašterici malo správna veľkosť a bol posypané multivitamínovým prípravkom. Cvrčkov som pôvodne dávala do nádobky, posypala vitamínovým práškom a aj s nádobkou dala do terária. Ale nebolo to príliš vhodné, pretože museli do nádobky vliezť a tak loviť. Takže som po čase cvrčky iba dala do nádobky, posypala a vysypala do terária. Moje potvory ale žiadne ovocné kaše nejedli – zatiaľ. Možno neskôr tomu prídu na chuť ale je to skôr pochúťka pre stromové jašterky – rhacodactylusy.
Vitamíny:
Osobne podávam vápnik a komplex vitamínov Retivite + Plastin. Môže byť ale aj iná kombinácia dôležité ale je vápnik aj vitamíny podávať.
Určenie pohlavia:
U dospelých mužov sú viditeľné hrče (hemipenisy) na spodnej strane chvosta.
Rozmnožovanie:
Množia sa po celý rok. Samica znáša 1-2 vajcia v približne mesačných intervaloch. Lepí vápencové vajíčka so silnou škrupinkou na sklo či kôru, mláďatá sa liahnu v teráriu pri teplote okolo 25-28° po 65-100 dňoch. Mláďatá je nutné v teráriu rodičov po liahnutí rýchle odchytiť inak skončia ako potrava rodičov. Najlepšie na tom je, že tieto tvory kladú vajíčka vždy na to isté miesto.
Odchov mláďat:
Mláďatá začínajú žrať do týždňa po liahnutí 3mm veľké cvrčky (mikrocvrčky). Mláďatá možno odchovávať v dobre vetraných plastových boxoch o rozmeroch 20x20x20cm na papierových utierkach, ktoré zariaďujeme imitáciou „prírodného prostredia“ nejakou umelou kvetinkou a kôrou (korkovou či prírodnou ale očistenou aby nemala žiadne parazity).
Choroby:
Za normálnych okolností, pokiaľ majú dostatok vody, stravy, vitamíny, minerály a vápnik tak žiadne. Problémy môžu myť iba WC – jedince a tými sú vonkajšie a vnútorné parazity. Vonkajšie parazity vidno voľným okom - sú to malé červené bodky. Ich odstraňovanie je zložitejší proces nie príliš príjemný pre zviera. Ako mi ale hovorila jedna chovateľka, nechala chémiu tak a postupne ako ptychozóny rástli a zvliekali sa z kože, aj počet parazitov sa zmenšoval. Takže som sa rozhodla nasledovať jej príklad. Parazity sa skrývajú hlavne v blanách medzi prstami. Vnútorné parazity sa dajú zistiť iba z rozboru výkalov. Takže pri nákupe si vždy overte odkiaľ jedince pochádzajú a popozerajte sa či nemajú nejaké parazity.
Odporúčanie:
Nedávajte žiadne prvky do terária, ktoré nemožno stiahnuť, pretože v prípade, že chcete vajcia uchytené na kôre či dreve premiestniť a udržiavať v inkubátore, toto nebude možné. Ak nemôžete presunúť vajcia do inkubátora, mali by byť uchovávané v teráriu s veľmi vysokou vlhkosťou, pretože vajcia sú citlivé na vysychanie. Samozrejme treba vajcia v teráriu pred vyliahnutím ohradiť aby sa dospelé ptychozóny ku nim nedostali! Mláďatá treba odchytiť a premiestniť do boxov, ktoré si určite na odchov mláďat.
Zdroj informácií:
Moja maximálna vďaka patrí pani Dite Svítilovej z www.tydity.cz za jej maximálnu podporu a ochotu nenechávať si cenné informácie iba pre seba ale bola mojou neustálou podporovateľkou a radkyňou pri získavaní informácií o ptychozónoch a ich chove! ĎAKUJEM
www.teraria.com.pl
www.geckosunlimited.com/community/gecko-care-sheets/46297-my-care-sheet-ptychozoon-kuhli.html
www.gekkota.com/html/ptychozoon_kuhli.html
www. therealowner.com/reptiles-amphibians/flying-gecko-ptychozoon-kuhli/#ixzz1GnmtcyvL (odporúčam si prečítať)
www.animalsholding.cz/p39--ptychozoon-kuhli.html
vlastné skúseností